Ciekawostki

Marcjanki na dzień św. Marcina

07 11 2013
Marcjanki na dzień św. Marcina

Wielkimi krokami zbliża się 11 listopada, a wraz z nim Święto Niepodległości oraz dzień św. Marcina. Wywodząca się z Wielkopolski tradycja rozprzestrzeniła się na cały kraj i teraz wszyscy rozsmakowujemy się w pysznych rogalach.
W Tłusty Czwartek - pączki, na wigilię - karp, a 11 listopada? Oczywiście rogale, rogaliki, rożki, koniecznie z nadzieniem z białego maku i z ciasta półfrancuskiego! Właśnie w taki sposób przyrządzane są wypieki na dzień św. Marcina.

Obecnie są one wypiekane w każdej części kraju, jednak znane są pod różnym nazwami. My zapraszamy Państwa na przepyszne Rożki Marcjanki od Pellowskiego! Skąd taka nazwa? Rożki to tradycyjna nazwa funkcjonująca na Kaszubach, natomiast drugi człon to połączenie imion Marcin i Jan. Jerzy Samp z Uniwersytetu Gdańskiego opracował legendę o dwóch przyjaciołach - Marcinie i Janie - których dwa kaszubskie rożki do tabaki połączone ze sobą dały formę rogalowi.

Świętujmy 11 listopada razem - zapraszamy na marcjanki!

 
powrót

Przyjęcia komunijne

U Pellowskiego zorganizujesz udane przyjęcie komunijne. Do Państwa dyspozycji oddajemy elegancji lokal na ul. Rajskiej w Gdańsku. Skontaktuj się z nami

Słodki upominek

Nie masz pomysłu na prezent dla bliskiej Ci osoby?
Zamów Słodki Upominek

Gdzie kupić?

Nasza główna siedziba mieści się przy ul. Podwale Staromiejskie 82 w Gdańsku.
Czytaj więcej