Ciekawostki

Gdańskie Brukowce

29 06 2016
Gdańskie Brukowce

W naszych cukierniach możesz kupić już Gdańskie Brukowce - tradycyjny przysmak rodem z grodu nad Motławą. Z Gdańskimi Brukowcami wiąże się też pewna legenda przekazana przez prof. Jerzego Sampa:

W naszych cukierniach możesz kupić już Gdańskie Brukowce - tradycyjny przysmak rodem z grodu nad Motławą. Z Gdańskimi Brukowcami wiąże się też pewna legenda przekazana przez prof. Jerzego Sampa:

Zdarzyło się jednak, że pewien stary dominikanin, potknąwszy się nieopodal ulicznego rynsztoku, tak boleśnie skręcił kostkę, że nie mógł ruszyć się z miejsca. Widząc to któryś z rosłych brukarzy przerwał swe niewdzięczne zajęcie i ruszył zakonnikowi z pomocą. Na własnych plecach zaniósł mnicha do jego klasztoru przy kościele św. Mikołaja. A gdy już obaj znaleźli się w krużgankach, dominikanin o twarzy przypominającej samego świętego Jacka rzekł mu z wdzięcznością:

- Za to co dla mnie zrobiłeś będziesz odtąd zadowalał ludzi zupełnie innymi niż do tej pory brukowcami.

Następnie zdradził mu sekret wypieku aromatycznych piernikowych kostek, powstających w wielkim piecu chlebowym ze świeżej mąki żytniej i pszennej, mleka, jajek, miodu i rozmaitych korzeni zamorskich, tudzież ziół. Wszystko to dodatkowo miało być powleczone warstwą cukru skarmelizowanego i lekko zaprawionego sokiem cytryny oraz bakaliami.

Gdańskie brukowce, gdyż tak je tu nazywano, które tu wytwarzano, stały się prawdziwym przebojem kulinarnym nie tylko następnego Jarmarku Św. Dominika. Każdy, kto odtąd corocznie przybywał do Gdańska na sierpniowy odpust, choćby z najodleglejszych stron, nie wracał stąd bez wielkiej papierowej torby, lub kamionkowego naczynia ze smacznymi piernikami w postaci brukowej kostki.

Różniły się od słynnych toruńskich lukrowanych serduszek i katarzynek swoją zwyczajnością i nieregularnością kształtów. Nabierały zaś tym większego aromatu oraz miękkości, im dłużej były przechowywane w ceramicznych naczyniach lub puszkach z miedzianej blachy.

Dzieciom zaś rodzice opowiadali do snu, jakże słodką baśń o tym, że pewnej nocy wszystkie kamienie, którymi wybrukowane było nie tylko piekło, lecz malownicze gdańskie uliczki, zamieniły się w najsmaczniejsze, aromatyczne i pachnące piernikowym ciastem kosteczki.

Odwiedź jeden z naszych punktów i spróbuj smaku tradycji!

 
powrót

Przyjęcia komunijne

U Pellowskiego zorganizujesz udane przyjęcie komunijne. Do Państwa dyspozycji oddajemy elegancji lokal na ul. Rajskiej w Gdańsku. Skontaktuj się z nami

Słodki upominek

Nie masz pomysłu na prezent dla bliskiej Ci osoby?
Zamów Słodki Upominek

Gdzie kupić?

Nasza główna siedziba mieści się przy ul. Podwale Staromiejskie 82 w Gdańsku.
Czytaj więcej